Fiskus nie zawsze zarobi na wypłacie za granicę
Od uiszczanych na rzecz kontrahenta należności związanych z udzieleniem licencji na korzystanie z oprogramowania dostarczonego w wyniku realizacji umowy na urządzeniu testowym nie ma podatku u źródła.
W styczniu 2021 r. do fiskusa wpłynął wniosek o wykładnię przepisów o CIT. A chodziło m.in. o skutki udzielenia licencji. Spółka wyjaśniła, że na podstawie umowy jeden z kontrahentów udziela jej także nieograniczonej w czasie, nieograniczonej terytorialnie, nieodwołalnej, niewyłącznej oraz zbywalnej licencji na korzystanie z oprogramowania dostarczonego w wyniku realizacji kontraktu na urządzeniu testowym. To niewyłączna licencja do używania oprogramowania do wprowadzania do pamięci komputera, wykonania kopii zapasowej, diagnostyki i rozwiązywanie problemów.
Spółka chciała potwierdzenia, że wypłat z tytułu udzielonych jej przez zagranicznego kontrahenta licencji nie ma obowiązku pobierania tzw. podatku u źródła.
Fiskus był jednak przeciwnego zdania. Zauważył, że „należności licencyjne” stanowią wszelkiego rodzaju te płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania wszelkich praw autorskich do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, włącznie z filmami dla kin, wszelkiego patentu, znaku towarowego, wzoru lub modelu, planu, tajemnicy technologii lub procesu produkcyjnego lub za użytkowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta